Підшлункова залоза за своєю суттю є унікальним багатофункціональним органом. Вона одночасно виступає в ролі єдиної залози організму людини, в якій виконуються екзокринна і ендокринна функція.
Карцинома підшлункової залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з екзокринних клітин підшлункової залози. У чоловіків рак підшлункової залози зустрічається частіше і займає в структурі загальної онкологічної захворюваності дев'яте місце, у жінок – десяте. Рак підшлункової залози виявляють рідше, ніж інші онкологічні хвороби органів системи травлення, але він відрізняється більшою агресивністю. Тому при будь-яких підозрілих симптомах необхідно терміново пройти обстеження.
Діагностика
Тільки 20% карциноми підшлункової залози діагностують, коли пухлина обмежена лише самою підшлунковою залозою. Одним з первинних обстежень є спіральна комп'ютерна томографія з подвійним контрастуванням. Для підтвердження та /або уточнення діагнозу проводять пункційну біопсію під контролем комп'ютерної томографії або УЗД.
Сучасний метод дослідження ПЕТ-КТ застосовують для визначення стадії захворювання у пацієнтів з потенційно операбельним раком підшлункової залози. Крім того, ПЕТ-КТ призначають для виявлення можливого рецидиву хвороби.
Також для діагностики використовуються:
При необхідності виконують діагностичну лапароскопію. Лапароскопія – малоінвазивний метод, що дозволяє встановити ступінь поширення хвороби і визначити необхідність хірургічного втручання.
Єдиним ефективним методом є хірургічне лікування карциноми: резекція підшлункової залози з пухлиною (панкреатодуоденальная резекція) і подальша хіміотерапія.
Інші лікувальні підходи полягають в полегшенні окремих симптомів.
Больовий синдром:
Жовтяниця:
Обструкція дванадцятипалої кишки (зустрічається приблизно у 5% пацієнтів):
На ранньому етапі рак підшлункової залози симптоми проявляє, схожі з ознаками інших захворювань. Серед них: запор – 13%; слабкість – 23%; загальне нездужання і здуття живота – 31%. Розвиток діабету часто маскує цю хворобу. Іноді у людини підозрюють виразку шлунка або захворювання жовчного міхура. Більш певні симптоми раку підшлункової залози розрізняють залежно від місця пухлини в підшлунковій залозі.
Головні симптоми раку підшлункової залози – біль і жовтяниця. Їх відзначають у 90% хворих. Жовтяниця – це ознака ураження підшлункової залози злоякісною пухлиною. Як правило, жовтяницю супроводжують світлий кал, темна сеча, свербіж.
Біль – найтяжчий симптом КПЗ. Біль може локалізуватися в спині або вгорі лівого квадранта живота.
Третій симптом раку підшлункової залози – втрата ваги при нормальному апетиті. Швидше за все, це пов'язано зі стеатореєю – жировими випорожненнями. З калом разом виділяється підвищена кількість жирних кислот і нейтрального жиру через те, що порушується функція підшлункової залози.
Блювота і нудота, відсутність апетиту спостерігаються майже в половині випадків раку підшлункової залози. Обумовлено це здавлюванням шлунка і дванадцятипалої кишки.
Фактори ризику