Лікування раку
Карцинома підшлункової залози

Підшлункова залоза за своєю суттю є унікальним багатофункціональним органом. Вона одночасно виступає в ролі єдиної залози організму людини, в якій виконуються екзокринна і ендокринна функція.

Карцинома підшлункової залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з екзокринних клітин підшлункової залози. У чоловіків рак підшлункової залози зустрічається частіше і займає в структурі загальної онкологічної захворюваності дев'яте місце, у жінок – десяте. Рак підшлункової залози виявляють рідше, ніж інші онкологічні хвороби органів системи травлення, але він відрізняється більшою агресивністю. Тому при будь-яких підозрілих симптомах необхідно терміново пройти обстеження.

Діагностика 

Тільки 20% карциноми підшлункової залози діагностують, коли пухлина обмежена лише самою підшлунковою залозою. Одним з первинних обстежень є спіральна комп'ютерна томографія з подвійним контрастуванням. Для підтвердження та /або уточнення діагнозу проводять пункційну біопсію під контролем комп'ютерної томографії або УЗД.

Сучасний метод дослідження ПЕТ-КТ застосовують для визначення стадії захворювання у пацієнтів з потенційно операбельним раком підшлункової залози. Крім того, ПЕТ-КТ призначають для виявлення можливого рецидиву хвороби.

Також для діагностики використовуються:

 • трансабдомінальна ультрасонографія (ультразвукове дослідження);
 • ендоскопічна ретроградна панкреатікохолангіографія (ЕРПХГ);
 • ендоскопічний ультразвук із проведенням аспіраційної біопсії.

При необхідності виконують діагностичну лапароскопію. Лапароскопія – малоінвазивний метод, що дозволяє встановити ступінь поширення хвороби і визначити необхідність хірургічного втручання.

Єдиним ефективним методом є хірургічне лікування карциноми: резекція підшлункової залози з пухлиною (панкреатодуоденальная резекція) і подальша хіміотерапія.

Інші лікувальні підходи полягають в полегшенні окремих симптомів.

Больовий синдром:

 • застосування знеболюючих препаратів;
 • блокада нервових сплетінь (трансторакально, трансабдомінально, забрюшинно або через шлунок за допомогою ендоультразвука);
 • радіотерапія;
 • хіміотерапія.

Жовтяниця:

 • виконання ендоскопіческго стентування;
 • оперативне лікування, що полягає в накладенні обхідного анастомозу.

Обструкція дванадцятипалої кишки (зустрічається приблизно у 5% пацієнтів):

 • оперативне лікування – накладання анастомозу між шлунком і худою кишкою;
 • ендоскопічне стентування.

На ранньому етапі рак підшлункової залози симптоми проявляє, схожі з ознаками інших захворювань. Серед них: запор – 13%; слабкість – 23%; загальне нездужання і здуття живота – 31%. Розвиток діабету часто маскує цю хворобу. Іноді у людини підозрюють виразку шлунка або захворювання жовчного міхура. Більш певні симптоми раку підшлункової залози розрізняють залежно від місця пухлини в підшлунковій залозі.

Головні симптоми раку підшлункової залози – біль і жовтяниця. Їх відзначають у 90% хворих. Жовтяниця – це ознака ураження підшлункової залози злоякісною пухлиною. Як правило, жовтяницю супроводжують світлий кал, темна сеча, свербіж.

Біль – найтяжчий симптом КПЗ. Біль може локалізуватися в спині або вгорі лівого квадранта живота.

Третій симптом раку підшлункової залози – втрата ваги при нормальному апетиті. Швидше за все, це пов'язано зі стеатореєю – жировими випорожненнями. З калом разом виділяється підвищена кількість жирних кислот і нейтрального жиру через те, що порушується функція підшлункової залози.

Блювота і нудота, відсутність апетиту спостерігаються майже в половині випадків раку підшлункової залози. Обумовлено це здавлюванням шлунка і дванадцятипалої кишки.

Фактори ризику

 • 30% випадків карциноми підшлункової залози пов'язані з курінням. Доведено, що куріння в два рази підвищує ризик розвитку КПЗ.
 • Зловживання алкоголем, недостатня кількість в їжі свіжих фруктів і овочів також є суттєвими факторами ризику – 20% випадків.
 • В 2 рази збільшується ризик в осіб, хворих на цукровий діабет.
 • Спадковість становить 5-10% від усіх випадків КПЖ. Хвороба частіше пов'язана з такими спадковими станами, як аденоматозний поліпоз, неполіпозний колоректальний рак, синдроми Хиппель-Ліндау, Гарднера.
 • Хронічний панкреатит в 5% випадків призводить до раку підшлункової залози.
Лікування раку
Відділення
Пошук