Лікування раку
Що таке онкомаркери та кому їх призначають?

 

Онкомаркери — це специфічні білки/антигени, які утворюються в крові. Зазвичай вони виділяються клітинами в незначній кількості, але їх концентрація може різко зростати, коли в організмі відбувається злоякісний процес.

Про обстеження та як правильно підготуватися до здачі аналізів розповіла лікар-лаборант вищої кваліфікаційної категорії Кіровоградського обласного онкологічного центру Галина Непоменко.

Підвищення рівня онкомаркерів, з одного боку, дозволяє виявити патологічний процес задовго до появи перших проявів захворювання, цей аналіз також допомагає встановити точний діагноз. Однак не всі маркери використовуються самі по собі для виявлення раку.

У клінічній практиці застосовують приблизно 30 онкомаркерів, при цьому видів раку набагато більше, і один і той саме маркер може говорити про різні онкопатології і навпаки, різні маркери можуть вказувати на один і той саме вид раку.

Припустимо, раково-ембріональний антиген може допомогти контролювати товстий кишечник, рак яєчка. Втім, бувають і такі ситуації: наприклад, пацієнтка з четвертою стадією раку яєчників може мати як високі, так і низькі онкомаркери. У першому випадку вони стають інформативними для лікаря, їх коливання може вказувати на ефективність лікування, у другому вони нічого не можуть сказати.

Онкомаркери не слід розглядати окремо від інших обстежень. У разі, якщо діагноз не визначений, низький рівень маркерів може дати хибний спокій, і пацієнт не стане обстежуватися далі, а пухлину не зможуть виявити на ранній стадії, коли прогноз лікування більш оптимістичний.

При вже встановленого діагнозу маркери як правило служать непрямою ознакою ефективності проведеного лікування; вони також можуть служити ранньою ознакою повернення пухлини (це називається «маркерний рецидив»), в такому випадку необхідно провести додаткові обстеження, аби зрозуміти причину такого підвищення.

При використанні пухлинних маркерів в якості показника ефективності лікування слід пам'ятати про можливість так званої "спалаху" - підвищення їх концентрації після введення лікарських препаратів. Це обумовлено загибеллю клітин пухлини і масивним викидом онкомаркерів в кров із загиблих клітин, і не є ознакою неефективності лікування.

А незначне відхилення цього показника — в межах півтора-двох норм — не завжди є ознакою онкології, причиною також можуть бути запальні процеси, травми органів, гормональні збої, стрес.

Як правильно підготуватися до здачі онкомаркерів

Є кілька правил:

— аналіз крові здають з ранку натщесерце;

— краще перед здачею пити багато води;

— не вживати медпрепарати перед здачею або повідомити про них свого лікаря;

— обмежити фізичну активність;

— варто утриматися від здачі аналізу під час ГРВІ або інших гострих фаз захворювань, не пов'язаних з основним діагнозом, тому що це вплине на показники, а для онколога вони можуть стати критичними;

— при проведенні аналізу у жінок також враховують менструальний цикл.

У клініко-діагностичній лабораторії ( КДЛ ) Кіровоградського обласного клінічного онкологічного центру визачаються такі онкомаркери:

Назва маркеру

Асоційована з маркером пухлина

Раково-ембріональний антиген (РЕА, СЕА)

Загальний пухлинний маркер, що визначається при багатьох новоутвореннях: травної системи, рак шийки матки, рак легень, рак яєчників, рак молочої залози, медулярний рак щитоподібної залози

СА-15-3

Рак молочої залози

СА-125

Рак яєчників

НЕ-4

Рак яєчників

SСС – антиген плоскоклітинної карциноми

 Рак шийки матки, ротової порожнини, стравоходу, голови і шиї, легенів, анусу і шкіри

 

Простата –специфічний антиген (РSА) загальний

Рак простати, але може бути підвищений при аденомі простати

Тиреоглобулін

Післяопераційний маркер раку щитоподібної залози, крім медулярного

 

Лікування раку
Відділення
Пошук