Лікування раку
Рак молочної залози: консультує онкохірург Олена Нагорна
Рак молочної залози: Про основні фактори ризику захворювання, як провести самообстеження молочної залози, на що звернути увагу розповідає лікар-онкохірург Кіровоградського онкоцентру Олена Нагорна.
Кожна жінка сама несе відповідальність за своє здоров'я. Поінформований - означає озброєний.
Рак молочної залози займає 1-ше місце у загальній структурі злоякісних новоутворень у жінок і складає 23.1%. Щорічно в Україні реєструють майже 16 тисяч жінок хворих на рак молочної залози. Лише 35.1 % хворих були виявлені при профоглядах.
Захворіти на рак молочної залози може будь – яка жінка, однак в одних ризик виникнення пухлини - низький, у інших – високий.
До основних факторів ризику належать:
- генетичний фактор - мутація генів BRCA-1/2 що обумовлюють ранній початок захворювання та ризик винекнення раку другої молочної залози у цих хворих;
- сімейний анамнез - рак молочної залози або яєчників чи матки у матері, сестри, доньки;
- доброякісна проліферативна патологія молочних залоз - фіброзно-кістозна мастопатія, фіброаденома, дизгормональна гіперплазія тканини молочної залози;
- вік після 50 років;
- довготривала замісна гормонотерапія;
- раннє менархе та пізня менопауза;
- народження першої дитини у віці понад 30 років;
- переривання вагітності;
- систематичне паління та вживання алкоголю;
- надлишкова масса тіла ( понад 40% нормальної ваги).
На всі фактори вплинути неможливо, саме тому регулярні огляди у мамолога та проходження профоглядів є найкращою профілактикою раку молочної залози.
«З огляду на стан сучасної української медицини багато залежить від культури та свідомості жінок. Згідно статистичних данних 8 з 10 випадків захворювання на рак молочної залози в Україні жінки виявляють самостійно. На жаль, в основній масі на обстеження до мамолога жінки звертаються не на профогляд, а вже з наявністю скарг та пухлини в молочній залозі. Тому кожна жінка повинна вміти проводити самодіагностику молочних залоз та проводити її регулярно один раз на місяць, в перший тиждень після закінчення місячних. Жінкам в менопаузі необхідно вибрати один із днів місяця та зафіксувати його», - повідомила лікар-онкохірург Олена Нагорна.
Самообстеження складається з таких етапів:
• огляд білизни;
• огляд молочних залоз;
• пальпація молочних залоз стоячи та лежачи.
«По-перше, потрібно звернути увагу на внутрішню поверхню бюстгальтера, для виключення наявності виділень із соска – наявність плям жовтого, зеленуватого або червоного кольору. Потім потрібно стати перед дзеркалом і оглянути молочні залози звернувши увагу на симетрію молочних залоз, можливе збільшення або зменшення молочних залоз, зміни на шкірі.
Наступним етапом є огляд сосків під час якого необхідно визначити чи немає зміни їхнього кольру, форми, наявність втягнення.
Пальпація молочних залоз проводиться стоячи та лежачи. Спочатку проводять пальпацію в положенні стоячи натискаючи на молочну залозу трома середніми пальцями руки. Починають з верхньо – зовнішньої частини і рухаються за часовою стрілкою. Потім стискають кожний сосок поміж великим і вказівним пальцем визначають наявність виділень. Продовжують обстеження в положенні лежачи за часовою стрілкою, як і в положенні стоячи. Завершують самообстеження пальпуванням підпахвинної області: зручніше проводити таку пальпацію завівши руку за голову.
Під час самообстеження жінку повинні насторожити: кровянисті, зеленуваті та серозні виділення з сосків; зміни шкіри та форми молочної залози, втягнення шкіри; зміна розміру, кольору соска, втягнення соска; наявність пухлини в молочній залозі; наявність утворень в підпахвинній області», - розповіла Олена Вікторівна.
Проведення самообстеження не може замінити огляду спеціаліста. Тому, огляд мамолога має проходити кожна жінка 1 раз на рік, навіть за відсутності скарг. Регулярні профілактичні огляди мамолога дозволяють попередити винекнення або виявлення злоякісної патології на її ранній, повністю виліковній стадії.
Діагноз «рак молочної залози» не є вироком. Згідно статистичних данних від раку молочної залози виліковуються від 80 до 95% хворих на I – II стадію, і 35%- із III стадією.
В поліклінічному відділенні КНП « ОКОЦ КОР» є кабінет мамолога та всі можливості для комплексного обстеження молочних залоз.
Також в онкоцентрі функціонує мамологічне відділеня де проводиться висококваліфіковане лікування хворих на рак молочної залози із застосуванням європейських рекомендацій та використовується мультидисциплінарний підхід до кожного окремого випадку. Проводяться такі види оперативних втручань як: радикальна мастектомія в різноманітних модифікаціях, органозберігаючі операції, санітарні операції.
КНП «ОКОЦ КОР» єдиний медичний заклад в Украіні, що має реабілітаційне відділення, де в повному об'ємі проводиться реабілітаційне лікування хворих на рак молочної залози кваліфікованими спеціаластами.

Лікування раку
Відділення
Пошук