Лікування раку
Рак молочної залози

Рак молочної залози  

Кожна жінка сама несе відповідальність за своє здоров'я.

Захворіти на рак молочної залози може будь – яка жінка, однак у одних ризик винекнення пухлини - низький, у інших – високий. До основних факторів ризику належать:

  • генетичний фактор - мутація генів BRCA-1/2 що обумовлюють ранній початок захворювання та ризик винекнення раку другої молочної залози у цих хворих;
  • сімейний анамнез - рак молочної залози або яєчників чи матки у матері, сестри, доньки;
  • доброякісна проліферативна патологія молочних залоз - фіброзно-кістозна мастопатія, фіброаденома, дизгормональна гіперплазія тканини молочної залози;
  • вік після 50 років;
  • довготривала замісна гормонотерапія;
  • раннє менархе та пізня менопауза;
  • народження першої дитини у віці понад 30 років;
  • перивання вагітності;
  • систематичне паління та вживання алкоголю;
  • надлишкова масса тіла ( понад 40% нормальної ваги);

На всі фактори вплинути неможливо, саме тому регулярні огляди у мамолога та проходження прфоглядів є найкращою профілактикою раку молочної залози.

З огляду на стан сучасної української медицини багато залежить від культури та свідомості жінок. Самообстеження є нескладною процедурою яку слід проводити в перший тиждень після закінчення місячних, жінкам в менопаузі необхідно вибрати один із днів місяця та зафіксувати його. Самообстеження складається з таких етапів:    

  • огляд білизни;
  • огляд молочних залоз;
  • пальпація молочних залоз стоячи та лежачи.

По-перше, потрібно звернути увагу на внутрішню поверхню бюстгальтера, для виключення наявності виділень із соска – наявність плям жовтого або зеленуватого або червоного кольору. Потім потрібно стати перед дзеркалом і оглянути молочні залози звернувши увагу на симетрію молочних залоз, можливе збільшення або зменшення молочних залоз, зміни на шкірі. Наступним етапом огляду є огляд сосків під час якого необхідно визначити чи немає зміни їхнього кольру, форми, наявність втягнення. Пальпація молочних залоз проводиться  стоячи та лежачи. Спочатку проводять пальпацію в положенні стоячи натискаючи на молочну залозу трома середніми пальцями руки. Починають з верхньо – зовнішньої частини і рухаються за часовою стрілкою. Потім стискають кожний сосок поміж великим і вказівним пальцем визначають наявність виділень. Продовжують обстеження в положенні лежачи за часовою стрілкою як і в положенні стоячи. Завершують самообстеження пальпуванням підпахвинної області зручніше проводити таку пальпацію завівши руку за голову.

Підчас самообстеження жінку повинні насторожити: кровянисті, зеленуваті та серозні виділення з сосків; зміни шкіри та форми молочної залози, втягнення шкіри; зміна розміру, кольору соска, втягнення соска; наявність пухлини в молочній залозі; наявність утворень в підпахвинній області.

Проведення самообстеження не може замінити огляду спеціаліста. Тому огляд мамолога має проходити кожна жінка 1 раз на рік, навідь за відсутності скарг. Регулярні профілактичні огляди мамолога дозволяють попередити винекнення або  виявлення злоякісної патології на її ранній, повністю виліковній стадії.

В поліклінічному відділенні КНП «ОКОЦ КОР» є кабінет мамолога та всі можливості для комплексного обстеження молочних залоз. Також в онкоцентрі функціонує мамологічне відділеня де проводиться висококваліфіковане лікування хворих на рак молочної залози із застосуванням європейських рекомендацій та використовується мультидисциплінарний підхід до кожного окремого випадку.

Лікар онколог: Нагорна О.В.

Лікування раку
Відділення
Пошук