Лікування раку
Професійна психологічна підтримка — невід'ємна частина при лікуванні онкології

Професійна психологічна підтримка — невід'ємна частина при лікуванні онкології

«За що? Чому Я? Чим я завинила(в), і т.д.» - це найчастіші питання, які лунають з вуст людини, яка чує свій діагноз.

Ця хвороба характеризується набором специфічних особливостей, котрі зачіпають значущі для пацієнта сфери життя.

В.Д. Менделєвич виділяє параметри, на підставі котрих оцінюється будь яка хвороба і формується психологічне ставлення до неї:

  • Вірогідність смертельного результату;
  • Вірогідність інвалідизації та хронічного перебігу хвороби;
  • Больова характеристика хвороби;
  • Вплив хвороби на сімейні справи;
  • Вплив хвороби на сферу розваг та інтересів.

Ця своєрідна схема питань, на які хворий хотів би отримати, природно, позитивні відповіді. Відсутність таких, або хоча б однієї з відповідей стає причиною психічних переживань, розладів, що виявляються у формі хронічного стресу, і впливають на виникнення та перебіг онкологічного процесу.

Одне з формулювань, які чують психологи в непростий для людини період, звучить приблизно так: «Рак — це ж не психічне захворювання, навіщо потрібна психотерапія, якщо вона не врятує від хвороби?». І це ще не найбільша помилка щодо психологічної допомоги для онкохворих. Насправді професійна психологічна підтримка — невід'ємна частина при лікуванні онко. Науковий доказ того, що спокій пацієнта має прямий вплив на одужання, було зроблено більше 20 років тому американським медиком Девідом Шпігелем. 

Що ми можемо зробити вже зараз? Говорити про цю проблему, всебічно інформувати людей про неї.

 

Реакцію людини  на звістку про онкологічну недугу можна розділити на декілька етапів:

  1. Заперечення поставленому діагнозу, хвороби.
  2. Етап протесту, гніву. Зявляються злість та гнів, в такій ситуації досить закономірні, так як завжди виникають на неможливість задовольнити свою потребу, потребу бути здоровим.
  3. Етап «торгу», або «переговорів». Під час цього етапу відбувається різке звуження так званого «життєвого горизонту» людини. В цей час може спостерігатися відмова від різноманітних життєвих подій, чи дій, що приносять задоволення і радість – це своєрідний компроміс
  4. Етап депресивного стану. У депресивних проявах провідну роль відіграє песимістичне сприйняття майбутнього та зни¬ження життєвого тонусу
  5. Прийняття реальної дійсності, прийняття поставленого діагнозу. Хвороба часто усамітнює людину, розриває її людські зв’язки, звужує життя. Звістка про хворобу часто позбавляє людей творчого пристосування до подій життя, вводить у ступор, робить їх беззахисними.

 

На етапі первинного лікування для родичів вкрай важливим є емоційний стан онкохворого, зменшення тривоги, створення довірливих підтримуючих стосунків. Перебуваючи в близькому контакті з важкою хворобою, людина стикається з такими питаннями: питаннями сенсу, вибору, відповідальності. Людина не здатна змінити минуле, але вона може стати господарем теперішнього, може так спробувати побудувати, організувати своє сьогоднішнє життя, щоб стати його творцем. Своєчасна психологічна допомога є важливим кроком у боротьбі з такою важкою хворобою як онкологія.

Реабілітаційний центр Кіровоградського онкологічного центру проводить безкоштовну психологічну допомогу, допомагає подолати життєві випробування, надає  індивідуальну  консультацію членам родини , вирішує важливі  складні  питання.

 

Лікування раку
Відділення
Пошук