В даний час дуже велика кількість чоловіків старше 50-ти років мають виражені скарги з боку сечовиділення. Деякі з них звертаються до уролога, обстежуються, при необхідності проходять курси лікування. Але все ж таки залишаються такі, котрі вважають, що йти до лікаря зі скаргами соромно. Але ж починаючи з 30-40 років, чоловіка підстерігає простатит, потім гіперплазія передміхурової залози, і нарешті, може виникнути рак передміхурової залози.
Про це та багато іншого розповів лікар –онкохірург – уролог вищої кваліфікаційної категорії КНП «ОКОЦ КОР» Олександр Жигун.
Рак передміхурової залози вважається одним з найпоширеніших злоякісних новоутворень у чоловіків. Захворюваність на рак передміхурової залози в Україні знаходиться на другому місці після раку шкіри. За 5 років (2014-2019 рр.) за даними Національного інституту раку, рівень захворюваності на рак простати виріс на з 36,9 до 44,6 на 100 тис населення
У світі цей показник становить 18,7 на 100 тис. Така статистика передусім пов’язана з тим, що чоловіки досить рідко звертаються до фахівця – у нас відсутня культура профілактичних оглядів у уролога. Тут треба враховувати також той факт, що на ранніх стадіях рак простати проходить безсимптомно.
Зростаюча в розвинутих країнах тривалість життя, всесвітня тенденція к старінню населення обумовлюють зростання захворювання злоякісними новоутвореннями в т.ч. на рак передміхурової залози.
Найбільш частим фактором ризику появи рака передміхурової залози є спадковість - якщо один з родичів по першій лінії (брат чи батько) має хворобу, ризик подвоюється. Якщо два чи більше родичів по першій лінії - ризик підвищується в 5-11 разів.
Рак передміхурової залози часто ніяк себе не виявляє на ранніх стадіях захворювання. Першими проявами можуть бути розлад сечовиділення (прискорене, тяжке сечовиділення, слабкий струмінь сечі, почуття неповного спорожнення сечового міхура, гостра затримка сечі). Інші часті симптоми - біль у промежині, хрестці, голівці полового члена, поява крові в сечі, порушення акта дефекації. Можуть виникати інтенсивні болі в кістках при поразці їх метастазами. Також при появі злоякісної пухлини можуть появляться загальні скарги – слабкість, погіршення або відсутність апетиту, схуднення, зміни в загальному аналізі крові (зниження гемоглобіну, прискорене ШОЕ).
Тому, якщо ви в себе знайшли один з цих симптомів, не потрібно боятися йти до лікаря. Адже виявлене захворювання на ранніх стадіях лікується набагато легше, ніж у більш пізній стадії, що усе рівно змусить вас звернутися до фахівця. Необхідно помітити, що провести радикальне (у повному обсязі) лікування можна тільки на ранніх стадіях захворювання. П'ятилітня виживаність після радикальних методів лікування складає 65-87%, при розповсюджених формах раку після консервативного (медикаментозного) лікування, цей показник значно нижчий.
Кожному чоловіку після 50-ти років необхідно один раз у рік досліджувати кров на ПСА (простатичний специфічний антиген), навіть якщо немає ніяких клінічних проявів.
Простатичний специфічний антиген - це специфічний білок, який виробляється простатою, специфічною залозою чоловічого організму, що відповідає за реалізацію багатьох сексуальних функцій. При виникненні пухлини, залоза збільшується, продукція білка зростає, і він виявляється в периферичній крові. Саме тому він відноситься до розряду онкомаркерів, лабораторних показників розвитку злоякісної пухлини.
Рівень простатичного специфічного антигену в сироватці крові може бути підвищений по наступним причинах:
- рак простати,
- доброякісна гіперплазія простати,
- наявність чи запалення інфекції в простаті,
- ішемія чи інфаркт простати,
- еякуляція напередодні дослідження.
З появою клінічної картини, що характерна не тільки для раку передміхурової залози, але і для ДГПЖ (доброякісної гіперплазії передміхурової залози), необхідне проведення своєчасної і правильної комплексної діагностики. Основними методами ранньої діагностики і скрининга рака передміхурової залози є: визначення рівня простатичного специфічного антигену (ПСА) сироватки крові, ультразвукове сканування передміхурової залози і пальцеве ректальне дослідження.
Пальцеве дослідження - найпростіший, дешевий і безпечний метод діагностики раку передміхурової залози. Однак результати дослідження багато в чому визначаються розмірами пухлини і її локалізацією.
Тільки досвідчений фахівець, оцінивши всі дані обстежень, може припустити про наявність пухлини передміхурової залози. При підозрі на наявність раку передміхурової залози, що виникає за даними хоча б одного з перерахованих методів, показано виконання основного діагностичного дослідження - біопсії передміхурової залози. Біопсія є остаточним методом діагностики рака передміхурової залози, що дозволяє не тільки одержати морфологічну верифікацію (підтвердження) діагнозу, але і визначити ступінь поширеності первинної пухлини (а, отже, і стадію захворювання по місцевій поширеності) і ступінь диференціювання (злоякісності) пухлини.
За останні роки, завдяки впровадженню в клінічну практику нових методів діагностики (ультразвукове дослідження, комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, дослідження концентрації простатичного специфічного антигену крові), значно частіше стали виявляти захворювання на ранніх стадіях.
Проте, 50-70% хворих звертаються за медичною допомогою з приводу розвинених ускладнень, обумовлених раком передміхурової залози.
На даний час в обласному клінічному онкологічному центрі, при раку передміхурової залози, виконуються наступні методи лікування: радикальна простатектомія, трансуретральна резекція передміхурової залози, променева терапія (в тому числі є можливість отримати променеву терапію за сучасними методиками на базі Tomoclinic), проводяться курсі терапії протипухлинними ліками. В онкоцентрі є можливість отримати більшість препаратів, для лікування раку, безкоштовно.
Шановні чоловіки, підводячи підсумки, хочу вам порадити, що якщо у вас виникла хоча б одна з вищевказаних скарг, то треба звернутись до онкоуролога в обласний клінічний онкологічний центр, де вам приділять увагу, проведуть комплексне обстеження, а при необхідності нададуть кваліфіковану допомогу.
«Рак це не вирок, а лише діагноз». Цей вираз влучно описує проблему раку простати, при якому вчасне виявлення та правильне лікування призводить до перемоги над недугом.