Останнім часом спостерігається значне зростання захворюваності на колоректальний рак (рак прямої і товстої кишки) у більшості цивілізованих країн світу. Щорічно в світі реєструється близько 1-го млн. нових випадків і понад 500 тис. хворих помирають.
Україна належить до країн з середнім рівнем розповсюдження колоректального раку - 36,5 випадків на 100 тис. населення в рік.
Сьогодні цей вид раку вийшов на друге місце за частотою онкозахворювань у чоловіків (після бронхолегеневого раку) і на третє місце у жінок (після бронхолегеневого раку і пухлин молочної залози). Щорічно в Україні виявляють від 15 тис. до 17 тис. нових випадків раку прямої і товстої кишки, помирають до 7 тис. чоловік.
Відомо, що рак товстої кишки - захворювання, що розвивається з кількох причин. Щоб займатися профілактичними заходами потрібно знати фактори, що впливають на його розвиток.
Фактори розвитку раку:
З метою профілактики раку прямої і товстої кишки рекомендується:
На базі проктологічного відділення Кіровоградського клінічного онкологічного центру (м. Кропивницький) на сучасному рівні проводиться діагностика та лікування доброякісних та злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту, застосовуються сучасні методи дослідження та працюють висококваліфіковані спеціалісти. Тому, при появі будь-яких скарг, пов'язаних з роботою кишківника, нехай навіть незначних, своєчасно звертайтеся до лікаря-проктолога для консультації, огляду та необхідного обстеження.
Види медичної допомоги:
В відділенні впроваджені наукові розробки Національного Інституту Раку та провідних клінік Європи і Азії по комбінованому, комплексному та хірургічному лікуванню колоректального раку. Серед них неоадьювантне хіміо-променеве лікування раку прямої кишки. Пріоритет надається сфінктерзберігаючим, первинно-відновним і органозамінюючим операціям. Застосовується первинно-відновне лікування ускладненого раку товстої кишки, сфінктеролеваторопластика при дистальних локалізаціях раку прямої кишки.
При раку ободової кишки виконується геміколектомія, резекція кишечника з лімфодисекцією Д2, Д3. Основним оперативним втручанням при раку дистального відділу прямої кишки є низька передня резекція з накладанням степлерного анастомозу з тотальною мезоректумектомією і лімфодисекцією Ді і Д3.
Виконується також черевно-анальна резекція прямої кишки та проктектомія в особливих випадках. При враженні зовнішнього сфінктера виконується черевно-промежинна екстирпація прямої кишки.
У відділенні також виконуються ургентні оперативні втручання при колоректальному раку, резекція печінки при метастазах та пластика післяопераційних вентральних кил.
Обстеження:
Вибір тактики лікування злоякісних пухлин в першу чергу залежить від можливості доопераційної діагностики та стадіювання, які базуються на проведенні цілого ряду діагностичних обстежень:
Щорічно в відділенні проводиться до 600 операцій. Із них 250-270 радикальних з приводу раку ободової та прямої кишки. В 90% пацієнтів з пухлинами ободової та прямої кишки застосовується комплексне лікування. П’ятирічна виживаємість пацієнтів складає 75%.
Застосовані методи хірургічного лікування резентабельного раку прямої кишки дозволили додати питому вагу сфінктерозберігаючих операцій до 94%.
За останні три роки в відділенні виконано 1760 різних операцій. Післяопераційні ускладнення складають 1,6%. Післяопераційна летальність 0,3%.
Для оперативного лікування хворих широко використовуються сучасні інноваційні досягнення в медицині.